Zmień kontrast strony Przejdź do treści
Rozmiar czcionki: A A+ A++

Archiwum Państwowe w Rzeszowie - strona główna

Jesteś w: » Aktualności
  • Archiwum Państwowe w Rzeszowie - strona główna
  • Archiwum Państwowe w Rzeszowie - mapa strony
  • Archiwum Państwowe w Rzeszowie - dane kontaktowe

Aktualności

Piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów

Piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów

2018-06-18

16.06.2018r. odbył się piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów.

W sobotnie przedpołudnie mieszkańcy ulicy Warneńczyka zdumieni patrzyli na potężnego "Rosomaka" powoli jadęcego przez ich dzielnicę. Za nim wóz, spod plandeki którego wystawały lufy działka i kolejne samochody z symbolem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich - szarotką.

Kolumna zatrzymała się przed budynkiem Archiwum, dowódca wydał rozkaz i wozy kolejno wjechały na parking, gdzie szybko ustawiły się w określonym porządku. Chwilę póżniej dojechała kuchnia polowa eskortowana przez patrol saperski, a tuż za nimi niebieski bankowóz w obstawie samochodu ubezpieczenia Narodowego Banku Polskiego.

Tak rozpoczął się piknik archiwalny zorganizowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w RzeszowieNarodowym Bankiem Polskim Oddział Okręgowy w RzeszowieStowarzyszeniem Archiwistów PolskichWarsztatami Terapii Zajęciowej w Rzeszowie oraz 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich.

Goście mieli możliwość obejrzenia wystawy dotyczącej bankowości w Rzeszowie, otwarte były także magazyny, gdzie zwiedzający mogli zobaczyć, w jakich warunkach przechowywane są materiały archiwalne. Instytut Pamięci Narodowej zorganizował konkursy wiedzy o postaciach historycznych, które miały duży wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, dla najmłodszych przygotowano "mega-puzzle", nieco starsi mieli okazję rozegrać partię w gry planszowe opracowane przez IPN.

Parking przed Archiwum to miejsce, gdzie można było zasiąść za kierownicą "Rosomaka" czy "Skorpiona", poczuć się jak celowniczy działka przeciwlotniczego czy jak saper poszukujący niewybuchów. Niemałym zainteresowaniem cieszył się także bankowóz oraz wyposażenie pracowników Straży Bankowej. Możliwość zaśpiewania ulubionej piosenki przez megafon zainstalowany w wozie ubezpieczenia spowodowała ustawienie się niewielkiej kolejki. Kolekcjonerzy mieli także możliwość wymiany okolicznościowych monet. Sprzęt i wyposażenie strzelców wyborowych i żołnierzy rozpoznania budziło zainteresowanie zwiedzających w każdym wieku.

Pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przygotowali warsztaty ceramiczne, po których zmęczeni przyszli artyści mogli posilić się wojskową grochówką i deserem w postaci waty cukrowej, a także chlebem według przepisu z roku 1915 przygotowanym specjalnie na tą okazję przez Cukiernię Julian Orłowski & Kazimierz Rak.

Uśmiechy uwiecznione na zdjęciach mówią, że była to udana impreza.

Zdjęcia dostępne tutaj.

Zapraszamy za rok.

Nowy budynek
Archiwa rodzinne
Kamienia
Szukaj w Archiwach
Kultura Dostępna
Inicjatywa Obywatel
1050 Rocznica Chrztu Polski
Archiwum Państwowe w Rzeszowie: Czytelnia akt czynna: Oddział w Sanoku:

ul. Władysława Warneńczyka 57
35-612 Rzeszów
Tel: 17 230 48 08, 17 230 48 18
Fax: 17 230 48 28
 

Nr rachunku bankowego:
51 1010 1528 0025 2522 3100 0000

Mapa dojazdowa
Formularz kontaktowy

poniedziałek-czwartek: 8.00-15.00
piątek: 8.00-17.00

 

 

ul. Sadowa 32
38-500 Sanok
Telefon: 13 463 19 99

Czytelnia akt czynna:
poniedziałek - piątek 8:00 - 14:00

 

 

Copyright © 2019 Archiwum Państwowe w Rzeszowie

Realizacja strony WWW Zdzislowicz.pl

Odwiedzin: 758093